Противно на всеобщото схващане, напълно е възможно да обучите котенцето си в най-ранна възраст. Котките могат да се научат да разпознават името си, както и да идват при вас, когато им заповядате. И колкото по-рано започнете, толкова е по-голям шансът за успех.
Социални умения
Важно е котенцето да се среща с хора, други котки и кучета още, докато са достатъчно малки, за да могат по лесно да свикнат. Щом станат достатъчно големи да се разхождат свободно, котенцата влизат в новите начинания безстрашно. Котенцата започват да изучават интензивно нови неща на около 3 седмична възраст, когато очите и ушите им се отварят за първи път и те започват да възприемат света около тях.
На седем седмици обаче котенцата стават по-внимателни, за това е жизнено важно те да срещнат колкото е възможно повече нови неща преди това. За нещастие е малко вероятно да получите котенцето си преди тази възраст, ето защо избора на мястото, от където ще вземете котенцето си, е толкова важен.
Породистите котенца обикновено остават при развъдчика до 12-13 седмична възраст, за това те вероятно ще са пропуснали доста аспекти от емоционалното си развитие. Ще трябва да започнете процеса веднага щом вземете котенцето, за да свикне колкото може по-скоро с дома ви.
Разбира се емоционалното развит на котенцето не спира на 12 седмична възраст. Котките са много приспособими и чрез вашите действия бихте могли да им помогнете да се научат да се справят с живота и да се забавляват, дори да са малко по-плахи, когато ги вземете.
Социален календар
• Канете често приятели в дома си, за да свикне котенцето с хора от различна възраст, пол, телосложение.
• Ако нямате деца, канете такива при възможност, но винаги им обяснявайте как трябва да се държат.
• Канете приятели с кучета, които не са агресивни към котки. Кучето трябва да е добре тренирано и да се подчинява на команди – при всякакви обстоятелства.
• Возете котенцето често в кола, за да свикне от ранна възраст. Давайте му лакомство след това.
Действие и противодействие
Всеки път, когато котенцето се сблъска с нещо ново, вие трябва да с държите все едно няма за какво да се тревожи. Опитите да ги успокоявате и насърчавате нервно само ще подсили страховете им. Освен това ще научат, че като реагират със страх, получават цялото ви внимание. Най-добрият подход е да реагирате спокойно и уверено в подобни случаи.
Добро поведение
Котенцето ви има много да учи. Бъдете търпеливи, възнаграждавайте доброто поведение и оставете нежеланото поведение да изчезне само.
Никога не удряйте котенцето. Вместо това просто прекъсвайте лошите деяния с твърдо „НЕ!”, а след това го насочете към нещо по-подходящо. Например, ако котенцето бута предмети от масата, кажете „НЕ!” и му подхвърлете да гони топка.
Запомняне на името
• Повтаряйте името на котенцето отново и отново по време на приятни изживявания, като например хранене или когато го галите.
• Никога не крещете името, когато сте ядосани – те трябва да свързват името си с положителни неща. Това е особено важно за котките, които живеят на открито.
Място за острене на нокти
Важно е да научите котенцето къде му е позволено да остри нокти, за да не използват краката на стола ви вместо това.
• Покажете мястото на котенцето и подхвърлете играчка, за да се заиграе. Когато ноктите му закачат дървото, вероятно остренето на ноктите ще започне.
• Поставянето на малко коча трева също може да стимулира котенцето.
• Колкото повече си острят ноктите, толкова по-вероятно е да го правят и в бъдеще, защото дървото ще поеме тяхната миризма.
Сладки и любопитни
Повечето котенца са прекалено заети да играят и да изследват света, за да стоят мирни. И тай като не всички котки обичат да бъдат галени когато вие решите, оставете ги сами да дойдат при вас и да поискат да си играете. Оставете достатъчно пространство на котенцето и с времето ще ставате все по-близки. В крайна сметка да се научиш да живееш с някой – особено с котенце – изисква търпение, разбиране, малко компромиси – и много чувство за хумор.